Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Tężnia solankowa na Placu Hutników już działa!

  • Dodano: 2020-06-02 13:15

Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po tarninie.

Tężnia solankowa na chorzowskim Placu Hutników już działa!

Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi.

Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni, a także dotykanie urządzenia

Nie pozwalajmy także dzieciom na "oblewanie się" solanką z tężni  Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety ale pojawiły się tam już akty wandalizmu. Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli. Tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny - zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.


Inwestycja ruszyła pod koniec 2018 roku

Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.

Zakres inwestycji obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni - wylicza Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.


Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. Warto podkreślić, że o budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku. 

Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Chorzów: Tężnia solankowa na Placu Hutników już działa!

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

  • lool

    Kotala nie mieszka byle gdzie wraz z byłym prezydentem podzielili sobie działki bez prztargu w otulinie parku śląskiego. To przekręt o którym cicho sza.

  • Urszula z Chorzowa

    Złodziej kryje złodzieja

  • Fresh

    I jak smakuje smród samochodowy i uliczny hałas?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.