Wiadomości z Chorzowa

Nowa „Fala” jednak powstanie? Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego Parku Śląskiego

 • Dodano: 2021-06-30 09:00


Radni zdecydowali! Zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Parku Śląskiego. Dzięki temu są szanse na początek oczekiwanej przez chorzowian i nie tylko inwestycji, czyli budowy nowego kąpieliska „Fala”.

Kąpielisko „Fala” przez dekady swojego istnienia stało się kultowe, a mieszkańcy aglomeracji niejednokrotnie spędzali całe wakacyjne weekendy nad uwielbianym basenem, korzystając z atrakcji. Skoki do wody z wieży z charakterystycznym łukiem cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jednak kąpielisko od 2015 roku jest zamknięte, a jego fani z utęsknieniem czekają na powrót „Fali”.

Właśnie okazało się, że będzie to możliwe! Chorzowscy radni zdecydowali podczas ostatniej sesji rady Miasta o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Parku Śląskiego. Takie rozwiązanie prawne jest niezbędne do tego, aby zacząć nową inwestycję.

Projekt uchwały został stworzony przez UM Chorzów, władze Parku Śląskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy chorzowscy radni.

Nowa „Fala” powstanie! Radni Rady Miasta Chorzów za zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego części Parku Śląskiego

Według zapowiedzi, nowy kompleks kąpieliska ma zostać otwarty już wiosną 2023 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 60 milionów złotych w ramach Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

Już wkrótce zwrócimy się do państwa z pozwoleniem na budowę. Z całego serca bardzo dziękuję za przyjętą uchwałę. Jest to dla nas niezwykle istotne – przekonywała po przyjęciu uchwały prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek.

Nowa „Fala” będzie jednak zajmować mniejszy obszar niż wcześniej – przed zamknięciem jeden z największych w Polsce kompleksów basenów położony był na 13 hektarach, według planu przekazanego jesienią 2020 roku nowy kompleks ma leżeć na 3 hektarach. Był to również pierwszy basen w naszym kraju ze sztuczną falą. Do nowej „Fali” wróci kultowa wieża, pojawią się m.in. zjeżdżalnia i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowa „Fala” powstanie dokładnie w tym samym miejscu. Jak wyjaśniał powody lokalizacji jesienią 2020 roku marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, za utrzymaniem „Fali” na swoim miejscu przemawiał ogromnym czynników, z dobrym poziomem nasłonecznienia na czele.

W uchwale dotyczącej zmian w planie zagospodarowania przestrzennego pojawiło się jednak o wiele więcej punktów dotyczących rozmaitych planowanych inwestycji w Parku Śląskim. Zmiany dotkną obszar o powierzchni 22 ha. Jak czytamy w uzasadnieniu, mowa tu o

 • modernizacji kanału regatowego wraz z otoczeniem, w tym rewitalizacji centralnej przestrzeni parku, remont nadbrzeży, kładek nad kanałem, zejść, schodów, a także budowę obiektów usługowych,
 • rozbudowie Centrum Bioróżnorodności (cele społeczne, szkoleniowe, konferencyjne),
 • budowie Parku Wielu Pokoleń, w celu stworzenia miejsca dla rodzinnych spotkań.

Komentarze (7)    dodaj »

 • karlus ze Hugobergu

  po co ten basen !wokoło w każdej ślonskiej dziurze są baseny kryte, otwarte,zawarte i jakie tam jeszcze.Park ma być Parkiem miejscem duchowego,fizycznego i bezstresowego wypoczynku.

 • JP3

  Pitej na świony, nic ci do parku

 • Szok

  Po co Nam MIŚ naszych czasów. Po co Nam kąpielisko otwarte 2-3 miesiące w roku. Budowa pochłoonie pewnie 120 milionów, a roczny koszt utrzymania kolejne kilkanaście. Projekt betonowego pustkowia jakoś mało zachęcający. Jak tam dojedziemy, nie wiem, ale papier wszystko przyjmie.

 • Ludek

  Piechty idź

 • Tadek

  Mam nadzieję że wiecie o takim projekcie ,,Apartamenty w Parku Śląskim,,. Kolega pisowskiego kacyka z Urzędu Marszałkowskiego jest inwestorem tego projektu. Więc optymizmu w zmianie planu zagospodarowania przestrzennego nie widzę. Bo basen będzie ale być może w prywatnych apartamentach

 • ***** ***

  Apartamenty za złotówkę dla "naszych"

 • Domi

  Pięknie będzie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również