Wiadomości z Chorzowa

Nowa „Fala” jednak powstanie? Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego Parku Śląskiego

 • Dodano: 2021-06-30 09:00


Radni zdecydowali! Zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Parku Śląskiego. Dzięki temu są szanse na początek oczekiwanej przez chorzowian i nie tylko inwestycji, czyli budowy nowego kąpieliska „Fala”.

Kąpielisko „Fala” przez dekady swojego istnienia stało się kultowe, a mieszkańcy aglomeracji niejednokrotnie spędzali całe wakacyjne weekendy nad uwielbianym basenem, korzystając z atrakcji. Skoki do wody z wieży z charakterystycznym łukiem cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jednak kąpielisko od 2015 roku jest zamknięte, a jego fani z utęsknieniem czekają na powrót „Fali”.

Właśnie okazało się, że będzie to możliwe! Chorzowscy radni zdecydowali podczas ostatniej sesji rady Miasta o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Parku Śląskiego. Takie rozwiązanie prawne jest niezbędne do tego, aby zacząć nową inwestycję.

Projekt uchwały został stworzony przez UM Chorzów, władze Parku Śląskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy chorzowscy radni.

Nowa „Fala” powstanie! Radni Rady Miasta Chorzów za zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego części Parku Śląskiego

Według zapowiedzi, nowy kompleks kąpieliska ma zostać otwarty już wiosną 2023 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 60 milionów złotych w ramach Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

Już wkrótce zwrócimy się do państwa z pozwoleniem na budowę. Z całego serca bardzo dziękuję za przyjętą uchwałę. Jest to dla nas niezwykle istotne – przekonywała po przyjęciu uchwały prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek.

Nowa „Fala” będzie jednak zajmować mniejszy obszar niż wcześniej – przed zamknięciem jeden z największych w Polsce kompleksów basenów położony był na 13 hektarach, według planu przekazanego jesienią 2020 roku nowy kompleks ma leżeć na 3 hektarach. Był to również pierwszy basen w naszym kraju ze sztuczną falą. Do nowej „Fali” wróci kultowa wieża, pojawią się m.in. zjeżdżalnia i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowa „Fala” powstanie dokładnie w tym samym miejscu. Jak wyjaśniał powody lokalizacji jesienią 2020 roku marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, za utrzymaniem „Fali” na swoim miejscu przemawiał ogromnym czynników, z dobrym poziomem nasłonecznienia na czele.

W uchwale dotyczącej zmian w planie zagospodarowania przestrzennego pojawiło się jednak o wiele więcej punktów dotyczących rozmaitych planowanych inwestycji w Parku Śląskim. Zmiany dotkną obszar o powierzchni 22 ha. Jak czytamy w uzasadnieniu, mowa tu o

 • modernizacji kanału regatowego wraz z otoczeniem, w tym rewitalizacji centralnej przestrzeni parku, remont nadbrzeży, kładek nad kanałem, zejść, schodów, a także budowę obiektów usługowych,
 • rozbudowie Centrum Bioróżnorodności (cele społeczne, szkoleniowe, konferencyjne),
 • budowie Parku Wielu Pokoleń, w celu stworzenia miejsca dla rodzinnych spotkań.

Komentarze (7)    dodaj »

 • karlus ze Hugobergu

  po co ten basen !wokoło w każdej ślonskiej dziurze są baseny kryte, otwarte,zawarte i jakie tam jeszcze.Park ma być Parkiem miejscem duchowego,fizycznego i bezstresowego wypoczynku.

 • JP3

  Pitej na świony, nic ci do parku

 • Szok

  Po co Nam MIŚ naszych czasów. Po co Nam kąpielisko otwarte 2-3 miesiące w roku. Budowa pochłoonie pewnie 120 milionów, a roczny koszt utrzymania kolejne kilkanaście. Projekt betonowego pustkowia jakoś mało zachęcający. Jak tam dojedziemy, nie wiem, ale papier wszystko przyjmie.

 • Ludek

  Piechty idź

 • Tadek

  Mam nadzieję że wiecie o takim projekcie ,,Apartamenty w Parku Śląskim,,. Kolega pisowskiego kacyka z Urzędu Marszałkowskiego jest inwestorem tego projektu. Więc optymizmu w zmianie planu zagospodarowania przestrzennego nie widzę. Bo basen będzie ale być może w prywatnych apartamentach

 • ***** ***

  Apartamenty za złotówkę dla "naszych"

 • Domi

  Pięknie będzie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.