Wiadomości z Chorzowa

Nowa strefa rekreacji w Chorzowie Starym. To realizacja projektu BO

 • Dodano: 2019-07-29 09:30

Mini boisko, plac zabaw, urządzenia treningu ulicznego, siłownia terenowa oraz oświetlenie – to już wkrótce pojawi się na ul. Kasprowicza W Chorzowie Starym. UM Chorzów realizuje jeden ze zwycięskich projektów VI. edycji Budżetu Obywatelskiego.

Chcę aby w Chorzowie Starym powstał nowoczesny plac zabaw dla dzieci, wraz z nowymi ławkami, koszami na śmieci, stołem do ping ponga, stołem do szachów, oraz siłownia plenerowa. Na placu zabaw powinny znajdować się takie urządzenia jak : huśtawki podwójne, huśtawki pojedyncze, huśtawki typu ważka, bujaki dla mniejszych dzieci, ścianka wspinaczkowa, karuzela, piaskownica, piramida wspinaczkowa. Plac zabaw powinien być dostosowany do dzieci w każdym wieku, tak aby dzieci mniejsze, jak i starsze w wieku poźno przedszkolnym oraz szkolnym mogły spędzać popołudnia na dworze, a nie w domu przed telewizorem lub komputerem. 

Powinny być nowe ławki, aby rodzice mogli patrzeć na bawiące się dzieci. Stojak na rowery, dla osób, które przyjeżdżają na rowerach. Chcę, aby ten plac zabaw w końcu był bezpieczny i funkcjonalny, był prawdziwym placem zabaw, którego w Chorzowie Starym (od tzw. Krajcoka w stronę Maciejkowic) niestety nie ma. Chcę aby powstała także siłownia plenerowa, strefa street workout z której korzystać będą dorośli jak i młodzież. Powinny być posadzone nowe krzewy, w sposób uporządkowany, nowa trawa. Plac zabaw powinien być ogrodzony, aby bezpańskie psy nie mogły na niego wchodzić i korzystać z piaskownicy jak z "toalety" – argumentowała we wniosku do VI edycja Budżetu Obywatelskiego Barbara Liliental.

Pomysł rekreacyjnej rewitalizacji tego terenu zwyciężył wśród projektów inwestycyjnych w okręgu Chorzów Stary, uzyskując poparcie mieszkańców w postaci 1118 głosów. UM Chorzów w czerwcu rozpisał przetarg na kompletną przebudowę terenu zieleńca przy ul. Kasprowicza. Teren jest obecnie zagospodarowany, jednak znajdujący się w tym miejscu plac zabaw ze starymi, zniszczonymi urządzeniami zabawowymi oraz boisko z pozostałościami nawierzchni z kruszywa nadają się do natychmiastowej likwidacji.

Zakres inwestycji obejmuje:

 • budowę nowych ciągów pieszych i spacerowych (w tym adaptacja ścieżki wzdłuż wschodniej granicy i wymiana nawierzchni fragmentu ciągu pieszo-jezdnego ul. Okrzei), 
 • budowę mini boiska sportowego o wielkości 35x20m przeznaczonego do gry w piłkę nożną/ręczną z piłko-chwytami, 
 • budowę placu zabaw o wymiarach 12x36m z urządzeniami sprawnościowymi, zabawowymi i ogrodzeniem, 
 • siłowni plenerowej (z 6 różnymi urządzeniami do ćwiczeń ) i strefy treningu ulicznego z urządzeniem street-workout oraz stołem do ping-ponga, 
 • strefy spotkań/relaksu - spotkań dla seniorów z 2 stołami do gier oraz miejscami do siedzenia, 
 • montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, kosze na psie odchody) i innych elementów urządzenia terenu, 
 • usunięcie zieleni ozdobnej w złym stanie, nowe nasadzenia zieleni ozdobnej,
 • budowę sieci oświetlenia terenu i boiska sportowego oraz zasilania.

Miasto planuje przeznaczyć na budowę terenu rekreacyjnego 631 670 złotych. Do przetargu stanęło łącznie sześć firm z Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Knurowa, Jarosławia i Dobrego. Zwycięzca konkursu ofert będzie miał czas do 31 października tego roku na realizację inwestycji.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • mysza

  Miało być do 31 października, jest 6 listopada i są tylko fragmenty placu zabaw oraz ścieżek, reszta nawet nie zaczęta

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.