Wiadomości z Chorzowa

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi mogą być wyższe, ale w Chorzowie pozostaną bez zmian

  • Dodano: 2019-11-18 09:30

Od przyszłego roku wzrosną maksymalne opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i przechowanie go na parkingu. W Chorzowie cennik pozostanie bez zmian, choć w ubiegłym roku koszty takich działań były ponad dwukrotnie wyższe niż wpływy z zebranych opłat.

W Chorzowie koszty związane z usuwaniem pojazdów znacznie wyższe niż wpływy z opłat

Ustalenie wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowanie to obowiązek, który wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Chorzów za usunięcie roweru lub motoroweru w przyszłym roku trzeba będzie zapłacić 110 zł, a każda doba przechowania to koszt 17 zł. Samochód osobowy to odpowiednio 476  zł i 37 zł, ale pojazd o masie powyżej 16 ton, to 1239 zł za usunięcie i 132 zł za każdą dobę przechowania. 

- Koszty wynikają z umów zawartych w wyniku przeprowadzenia procedury zamówienia publicznego. Są to umowy usuwania pojazdów oraz przechowywania i dozorowania pojazdów. Do tego należy dodać koszty osobowe z pochodnymi wynikające z zatrudnienia na pełny etat pracownika zajmującego się realizacją zadania, koszty szkolenia pracownika, koszty materiałowe, jak papier, opłaty pocztowe, prąd, telefon, ciepło, śmieci. Rocznie dla obsługi zadania wysyła się około 600 pism – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W ubiegłym roku koszty związane z realizacją tego zadania wyniosły blisko 370 tys. złotych. Wpływy z tytułu wnoszonych opłat za holowanie i przechowywanie pojazdów oraz wydanych decyzji administracyjnych to zaledwie 137 tys. złotych.

Pojazd może być usunięty z drogi m.in. gdy utrudnia akcję ratowniczą

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela m.in. w przypadku: pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża niebezpieczeństwu; pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby niepełnosprawne czy pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Pojazd może być także usunięty na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, kiedy m.in. kierująca nim osoba była nietrzeźwa lub jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, a także gdy utrudnia akcję ratowniczą.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.