Wiadomości z Chorzowa

Podsumowanie kwietnia w Chorzowie! TOP 5 najchętniej czytanych przez Was wiadomości

  • Dodano: 2021-05-01 08:30, aktualizacja: 2021-04-30 14:35

Co działo się w Chorzowie w kwietniu? Czym się interesowaliśmy? Co kluczowego się wydarzyło? Zobaczcie zestawienie najchętniej czytanych przez Was wiadomości.


Władze miasta odniosły się do informacji o rządowym wsparciu Chorzowa

W sieci zawrzało o rządowym wsparciu, które trafiło do samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chorzów - według rządowych informacji - miał otrzymać blisko 12 milionów złotych. Informacja wymaga jednak doprecyzowania: część już dostał wcześniej, a w jednym projekcie jest na liście rezerwowej.

W rankingu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ul. Truchana znalazła się zaledwie na liście rezerwowej, więc środków - jak na razie - nie otrzyma. Mimo to w rządowych komunikatach widnieje już jako przyznane wsparcie.

Kwoty podawane przez rząd to pieniądze, które Urząd Miasta pozyskał już w 2019 roku, tylko podzielone na kolejne lata wydatkowania. Faktycznie jest to zatem rządowa pomoc, ale przyznana przez rząd tuż przed wyborami do sejmu w 2019 roku. Wtedy czek z rąk Wojewody Śląskiego odbierała wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder.

Uzupełnienia wymaga też kwestia przebudowy ulicy 3 Maja. Rządowe grafiki mówią o dofinansowaniu przebudowy tej ulicy w kwocie ponad 1 biliona złotych(!). To znacząco zbyt wiele, ponieważ odpowiednio przygotowany i skrojony do potrzeb, projekt przebudowy kosztuje nieco ponad 70 milionów złotych. Kwota widoczna na grafikach to zapewne tak zwany "chochlik drukarski", ale wymaga rzetelnej weryfikacji.

Dowiedz się więcej:


W Chorzowie powstaje trzeci McDonald’s! Niedawno rozpoczęła się budowa nowego lokalu

W Chorzowie niedawno rozpoczęła się budowa kolejnej restauracji McDonald’s. Nowy lokal amerykańskiej sieci powstaje przy Drogowej Trasie Średnicowej w bezpośrednim sąsiedztwie MAX Premium Burgers. 

Obiekt powstaje przy ul. Nomiarki w Chorzowie II, tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej i granicy ze Świętochłowicami - mówiła we wrześniu 2020 roku Patrycja Pazio z McDonald’s Polska. Teren przeznaczony pod przedsięwzięcie ma niemal 3,8 tys. m². Z tablicy informacyjnej można wywnioskować, że budowa budynku powinna zakończyć się w sierpniu 2021 roku.

Dowiedz się więcej:


Były pacjent zorganizował zbiórkę na klimatyzację dla oddziału "covidowego" w Chorzowie

Andrzej Klimowicz, ozdrowieniec i były pacjent oddziału covidowego w chorzowskim szpitalu postanowił odwdzięczyć się za pomoc medyków i zorganizował zbiórkę na zakup klimatyzacji dla lecznicy. Jak sam zdradza, spędził na oddziale covidowym sześć dni.

Pan Andrzej rozmawiał już z dr. Jerzym Szafranowiczem, dyrektorem Zespołu Szpitali Miejskich. Deklaruje wsparcie, a z kilku wytypowanych firm klimatyzacyjnych wybrał "WASO KLIM" i skontaktował się z właścicielem. Po rozmowach okazało się, że firma podejmie się realizacji zadania i zrezygnuje z zysku.

- Wstępna wycena projektu to 61 500 zł, może jednak jeszcze ulec zmianie. Wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi firmami projekt ten w połowie sfinansuję. Was proszę o pomoc w zebraniu brakującej kwoty, czyli 30 750 zł. Szczegółowe rozliczenie zostanie opublikowane, a ewentualna nadwyżka w całości skierowana na podobny projekt dla oddziału „covidowej” ginekologii w Pomorskiem – wyjaśnia inicjator zbiórki.

Zrzutkę na klimatyzację można wesprzeć TU!

Dowiedz się więcej:


W gmachu dawnego banku powstaną mieszkania

W Chorzowie powstaną nowe mieszkania. Zostaną zlokalizowane w gmachu przy ul. Katowickiej 72. Dawniej mieścił się tu Bank Zachodni, a później - Bank Santander. Teraz obiekt zmieni swoją funkcję. 

W Chorzowie powstaną nowe mieszkania. Zostaną zlokalizowane w gmachu przy ul. Katowickiej 72. Dawniej mieścił się tu Bank Zachodni, a później - Bank Santander. Teraz obiekt zmieni swoją funkcję. 

Dowiedz się więcej:


Ciężki schron bojowy przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków!

O wpis chorzowskiego ciężkiego schronu bojowego na listę zabytków zabiegało Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM. W końcu się udało!

24 marca Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach poinformował, że zgodnie z decyzją podjętą 25 lutego ciężki schron bojowy (nr 5) przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego pod numerem A/765/2021.

Obiekt ten stanowi element Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego „Śląsk", a zlokalizowany jest na działkach ewidencyjnych nr 421/55 i 423/56, obr. 0004 Królewska Huta, m. pow. Chorzów. Decyzja stała się ostateczna 16 marca.

- Zarówno ten obiekt, jak i znajdujące się wokół niego są elementem tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki”. Kiedyś punkt ten chronił osiedle Łagiewniki (dzisiaj dzielnicę Bytomia) od strony niemieckiej granicy. Zaczęto go budować w 1936 roku i przez kolejne lata rozbudowywano wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej (na jednym z łagiewnickich schronów są jeszcze widoczne nieściągnięte szalunki) z tym, iż w końcowym okresie budowano słabsze i mniej odporne na ogień przeciwnika schrony – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM.

Schron ten w 2001 roku został poddany renowacji przez wspomniane Stowarzyszenie.

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.