Wiadomości z Chorzowa

Zakończyła się renowacja Karolinki – rzeźby stojącej przy wejściu do Parku Śląskiego

  • Dodano: 2019-11-11 06:30, aktualizacja: 2019-11-10 20:48

Po ponad pięciu latach zniknęły rusztowania z Karolinki – rzeźby stojącej przy głównym wejściu do Parku Śląskiego. Dzięki unijnym środkom udało się dokończyć renowację charakterystycznego monumentu, a od dziś będzie on także podświetlony.

Karolinka znów wita gości Parku Śląskiego

Bywalcom Parku Śląskiego Karolinki przedstawiać nie trzeba, wita ich przy głównym wejściu już ponad pół wieku. Przez ostatnie pięć lat charakterystyczną rzeźbę przysłaniało jednak rusztowanie, które trzymało Karolinkę w całości. Park Śląski nie miał pieniędzy na odnowienie monumentu, a ten w każdej chwili mógł się rozpaść. Po raz pierwszy próbowano wyremontować Karolinkę w 2014 roku. Wówczas okazało się, że rzeźba jest pusta w środku i... prace przerwano. Renowację udało się w końcu przeprowadzić dzięki unijnym funduszom na modernizację parku. Prace rozpoczęły się w lipcu tego i kosztowały 218 tys. złotych. Karolinka została odtworzona, wypełniona w środku i wzmocniona.

Karolinka to jedna z największych rzeźb w Parku Śląskim

Karolinka to dzieło Leopolda Trybowskiego. Jej prototyp powstał podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku. Dwa lat później rzeźba stanęła przy głównym wejściu do Parku Śląskiego, obok alei prowadzącej do Stadionu Śląskiego. Przedstawia kobietę w wianku, z uniesionymi rękami, w których trzyma chustę. Monument ma dziewięć metrów wysokości i jest to, obok Żyrafy, największy taki obiekt w parku. Został także wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.