Wiadomości z Chorzowa

Ginekolog radzi - objawy i leczenie endometriozy. Wszystko, co powinnaś wiedzieć

  • Dodano: 2019-10-22 08:30, aktualizacja: 2019-10-22 08:34

Szacuje się, że co piąta kobieta w naszym kraju cierpi na endometriozę. Chociaż choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, powoduje silne dolegliwości bólowe, a ponadto utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia poczęcie potomstwa (ok. 96% przypadków obniżenia płodności lub niepłodności u kobiet wywołanych jest właśnie endometriozą). Które objawy powinny zaniepokoić?

Na czym polega endometrioza?

Choroba polega na występowaniu tkanki wyściełającej jamę macicy (endometrium) poza jej obszarem, czyli w innych częściach ciała. Jej obecność stwierdza się np. w jajowodach, na jajnikach, na błonie otrzewnej, a nawet w jelitach i płucach. Co miesiąc podczas menstruacji dochodzi do krwawienia wszystkich fragmentów endometrium, co prowadzi do powstawania licznych ognisk zapalnych i zrostów w różnych narządach (tzw. torbieli endometrialnych).

Objawy endometriozy

Podstawowym objawem endometriozy jest silny ból towarzyszący każdej miesiączce, która jest obfita i długotrwała. Endometria, podobnie, jak tkanka błony śluzowej macicy, są wrażliwe jest wrażliwa na zmiany poziomu na zmiany poziomu hormonów i w okresie menstruacji dochodzi w tych ogniskach do takich samych procesów, jak w macicy, czyli przekrwienia, złuszczenia i krwawienia. Jeśli endometria zlokalizowane są w okolicy układu pokarmowego, występują silne bóle brzucha, krwawienia z odbytu, wzdęcia, biegunki oraz zaparcia. Jeśli kobieta zauważy podobne objawy, powinna skonsultować się ze specjalistą – zobacz: „ginekolog Katowice".

Przyczyny wywołujące endometriozę

Niestety, przyczyny choroby nie zostały do końca poznane. Na endometriozę mogą zachorować kobiety w wieku rozrodczym, niezależnie od wieku, jednak najwięcej przypadków występuje między 30., a 40. rokiem życia. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, środowiskowe, autoimmunologiczne i alergiczne.

Jak rozpoznać endometriozę?

W początkowej fazie choroba rozwija się bezobjawowo. Mogą pojawić się słabe dolegliwości bólowe w okresie około menstruacyjnym, czy dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Zwykle pojawia się również lekkie plamienie przedmiesiączkowe. W miarę postępu choroby dolegliwości przybierają na sile. Pojawia się ból w okolicy krzyżowej podczas oddawania moczu, stolca lub w czasie współżycia. Mogą też występować wzdęcia i biegunki. Niestety, z powodu małej wiedzy społeczeństwa na temat choroby, kobiety często nie kojarzą występujących dolegliwości z endometriozą. Czasem nawet lekarze nie kierują ich na kontrolne badania USG. Ultrasonografia jamy brzusznej pozwala wykryć torbiele na jajnikach, które są bardzo charakterystyczne dla tej choroby. Najczęściej wskazują one na endometriozę, ponieważ trudno je pomylić z innymi schorzeniami. Jedyną pewną metodą diagnostyki jest laparoskopia, podczas której pobiera się wycinki do badania histopatologicznego.

Leczenie endometriozy

Sposób leczenia choroby uzależniony jest od stopnia jej zaawansowania – głównie od stanu jajników oraz jajowodów. Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu leków hormonalnych uniemożliwiających owulację (metoda ta nie jest zalecana pacjentkom, które starają się o zajście w ciążę). Niestety, wiąże się ono z przykrymi objawami, jakie towarzyszą klimakterium (np. uderzenia ciepła i osłabienie). Metodą laparoskopową można udrożnić jajowody przez usunięcie niektórych ognisk choroby i torbieli. Jeśli średnica torbieli endometrialnych jajników przekracza 3 – 4 cm, usuwa się je metodą operacyjną. Stosowanie odpowiedniej diety może niekiedy złagodzić dolegliwości towarzyszące chorobie, np. zniwelować stan zapalny, poprawić gospodarkę hormonalną, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz ogólnie wzmocnić organizm. Więcej informacji na temat choroby można znaleźć w artykule: „Endometrioza – diagnoza, objawy i leczenie endometriozy".

Czy endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Stwierdzono, że chociaż choroba znacznie utrudnia poczęcie, to jednak go nie wyklucza. Zależne jest to od stopnia zaawansowania endometriozy. W początkowym stadium często dochodzi do zapłodnienia bez większych problemów. Wraz z postępowaniem zmian chorobowych stosuje się odpowiednie wsparcie medyczne, począwszy od stymulacji cyklu, poprzez inseminację domaciczną, aż do poczęcia in vitro.

Endometriozy nie można całkowicie wyleczyć – terapia skupia się głównie na łagodzeniu objawów i umożliwieniu zajścia w ciążę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.