Wiadomości z Chorzowa

Chorzów znów chce sprzedać działkę przy Parku Śląskim

 • Dodano: 2020-01-10 17:00, aktualizacja: 2020-01-13 16:56

Chorzów znów chce sprzedać działkę po Międzynarodowych Targach Katowickich, graniczącą z Parkiem Śląskim. Taka sama informacja pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej już we wrześniu ubiegłego roku, ale szybko została stamtąd usunięta. 

Do sprzedaży została wyznaczona działka w okolicy tzw. okrąglaków

Informacja prezydenta Chorzowa dotyczy wyznaczenia do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w Chorzowie przy ul. Targowej. To teren po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego, w okolicy wyburzonych kilka lat temu tzw. okrąglaków. Jest to działka o powierzchni 37 223 metrów kwadratowych, a cenę wywoławczą ustalono na 11 mln złotych.

- Przeznaczenie nieruchomości: cele usługowe, wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe – czytamy w biuletynie.

Data publikacji tej informacji to 7 stycznia 2020 r.

Takie ogłoszenie pojawiło się już trzy miesiące temu i... zniknęło

Dokładnie taka sama informacja pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Chorzów 25 września ubiegłego roku. Kilka dni później, gdy sprawą zainteresowali się dziennikarze, informacja zniknęła z biuletynu. Wtedy prezydent miasta wydał krótkie oświadczenie. 

- 25 września w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o zamiarze wyznaczenia do sprzedaży działki na terenie po Międzynarodowych Targach Katowickich. To informacja do ewentualnych spadkobierców lub osób, które mają roszczenia do tej działki. Taka standardowa procedura dotyczy każdej nieruchomości, którą miasto zamierza zagospodarować. Informuję, że miasto Chorzów nigdy nie sprzedawało, ani nie zamierza sprzedawać działek należących do Parku Śląskiego – oświadczył w październiku ubiegłego roku prezydent Andrzej Kotala.

Już wtedy zwracaliśmy uwagę, że skoro teren po MTK nie leży w granicach Parku Śląskiego, to sprawa sprzedaży tej działki jest nadal aktualna, mimo że ogłoszenie zniknęło z biuletynu (o czym można przeczytać TUTAJ). Dziś nikt z przedstawicieli Urzędu Miasta Chorzów sprawy nie komentuje.

AKTUALIZACJA 

Stanowisko Urzędu Miasta Chorzów z 13.01.2020 r.

Miasto na stronach Biuletynu Informacji Publicznej na razie poinformowało o zamiarze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki znajdującej się na terenie byłych Międzynarodowych Targów Katowickich. Teren ten nie jest terenem Parku  Śląskiego i od kilkudziesięciu lat wykorzystywany był w celach wystawienniczo-usługowych.

Ewentualna sprzedaż oznacza dla miasta dodatkowe dochody, które są niezbędne by móc realizować kolejne inwestycje dla mieszkańców.  Poszukiwanie dodatkowych źródeł pieniędzy stało się kluczowe szczególnie teraz, gdy w wyniku wielu decyzji rządu wpływy do budżetów miast zostały ograniczone. W dodatku znacząco zwiększyły się wydatki związane z m.in.  edukacją czy wzrostem cen energii oraz minimalnego wynagrodzenia. Miasto Chorzów opowiada się za pełną ochroną terenu Parku Śląskiego i jego integralnością. Dlatego zaproponowaliśmy by cały teren Parku objąć ochroną poprzez utworzenie Parku Kulturowego. Miasto Chorzów wspiera Park poprzez umorzenie podatku. Jest to niebagatelna kwota 6 mln złotych rocznie - informuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Komentarze (7)    dodaj »

 • dsav

  przy nastepnch wyborah go zmenimy!!!!!!!!!!!!!!!!

 • gość24

  Rozczarował mnie Pan Panie Prezydencie

 • chorzowsky

  Jakieś dziwne ruchy są robione w chorzowskim urzędzie. Czy ktoś nad tym panuje?

 • Rafal

  Leni. Święte słowa. No ale cóż to cała platforma obywatelska wszystko sprzedać i niebydzie niczego. Tylko to potrafią i nic więcej.

 • Chorzowianin

  Kotala wie że to już ostatnie miesiące jego kafencji to próbuje jeszcze coś sobie dorobić lepiej by się zajął tymi swoimi urzędasami co nic nie potrafią zrbić ani na niczym się nie znają ino siedzą i kawa piją no może nie wszyscy

 • Leni 234

  Moze by tak wystawic na „sprzedaz“ stanowisko Prezydenta miasta Chorzowa wraz z jego osoba ( tzn pana Kotali),ktory juz wogole nie panuje nad porzadkiem w podleglych mu urzedach ratuszowych zajmujacych sie Parkiem Slaskim.

 • Rafal

  Święte słowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również