Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie zostanie rozszerzona strefa ograniczonego parkowania

 • Dodano: 2019-12-30 07:00, aktualizacja: 2019-12-30 10:07

Chorzów chce zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie centrum miasta i rozszerzyć strefę ograniczonego parkowania. Ma to ułatwić inwestycje związane z remontami budynków i ich przebudową, bo teraz na każde nowe mieszkanie w naszym mieście powinno przypadać 1,5 miejsca postojowego.

Rozszerzenie strefy ograniczonego parkowania związane jest ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwałę w sprawie „przystąpienia do sporządzenia” takiej zmiany przyjęła Rada Miasta Chorzów podczas swojego ostatniego posiedzenia. Plan zagospodarowania ma być zmieniony w rejonie ulic: Katowickiej, Wolności, Dąbrowskiego, Strzelców Bytomskich, Hajduckiej, Urbanowicza i Truchana. Obszar ten obejmuje około 102 ha.

Plan zagospodarowania przestrzennego wyznacza minimalną liczbę miejsc postojowych

Zgodnie z przepisami, zagospodarowując działkę budowlaną, należy wyznaczyć miejsca parkingowe. Minimalną liczbę takich miejsc określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W Chorzowie obowiązują następujące wskaźniki:

 • 1,5 miejsca postojowego na 1 mieszkanie, 
 • 2,0 miejsca postojowe lub garażowe na jeden lokal mieszkalny w budynku jednorodzinnym,
 • 1,0 miejsce postojowe na każde 20 m kw. powierzchni usług.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Chorzowa wyznaczono również obszar ścisłego centrum miasta (północny odcinek ul. Wolności i ul. Powstańców wraz z przyległymi ulicami) jako strefę, w której ilość miejsc postojowych ogranicza się do minimum.

Planowane zmiany mają ułatwić inwestycje związane z remontami kamienic

Jak wskazują urzędnicy od kilku lat obserwuje się zwiększone zainteresowanie remontami kamienic. Co często związane jest z przebudową dużych mieszkań, nawet powyżej 130 m kw., na mniejsze o większym standardzie, które są znacznie chętniej zasiedlane. 

- Takie roboty budowlane związane się z koniecznością zabezpieczenia odpowiedniej ilości miejsc postojowych, co w przypadku istniejącej, zwartej zabudowy śródmiejskiej okazuje trudne do zrealizowania, a nawet niemożliwe – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Chorzów.

W związku z tym chorzowscy urzędnicy chcą rozszerzyć strefę ograniczonego parkowania i wyznaczenia stref o niewielkim współczynniku (mieszkanie-miejsca parkingowe). Takie działanie, w założeniu pomysłodawców zmian, ma ułatwić właścicielom i inwestorom podjęcie decyzji związanych z remontami budynków. Zwłaszcza tych polegających na przebudowie dużych lokali na mniejsze mieszkania.

Autobus zamiast parkingu? 

Miejsc parkingowych w centrach miast zawsze będzie za mało. Liczba samochodów rośnie, a zwarta zabudowa nie pozwala na budowę dodatkowych parkingów. Dlatego jedynym rozwiązaniem wydaje się rozwój komunikacji publicznej, na co zwracają także uwagę pomysłodawcy planowanych w Chorzowie zmian.

- Poprawa jakości i dostępności usług świadczonych przez transport zbiorowy przyczynia się tego, że część społeczeństwa rezygnuje z własnego środka transportu dostrzegając zalety zamieszkiwania w dobrze skomunikowanym centrum – czytamy w uzasadnieniu do przyjętej uchwały.

Transport zbiorowy w naszym regionie ciągle jednak pozostawia sporo do życzenia. Choć centrum Chorzowa jest bardzo dobrze skomunikowane i liczba połączeń w każdym kierunku jest zadowalająca, to gorzej jest z punktualnością i jakością taboru, który te połączenia obsługuje. 

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Tarex

  Życzę powodzenia!! Świat w XXI wieku Śląsk w XIX.

 • Mimi

  Większość mieszkańców nie ma nawet łazienki w mieszkaniu! To jest XIX wiek! A nie pełno aut, jakby ludziom nogi ucieli

 • Aureliusz Pysik

  Szanowni Państwo.Dalsze ograniczenie stref parkowania spowoduje tylko jeszcze większe utrudnienia dla osób które nie mieszkają w ścisłym centrum. To spowoduje dalsze zmniejszenie liczby ludzi przyjeżdzających po cokolwiek do Chorzowa. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia po wprowadzenia opłat za parkowanie kilka lat temu. Efektem jest coraz bardziej pusta ulica Wolności. W jaki sposób ograniczenie miejsc postoju wpłynie na ułatwienie remontów kamienic ? Tego autor notatki nie wyjaśnia. Chorzów i tak jest w coraz gorszym stanie, pomimo niektórych działań maskujących. Utrudnienia tego typu, jakie wprowadza Rada Miasta ten żałosny stan pogłębią.Komunikacja publiczna jest dostatecznie dobra, jak pisze autor notatki, powinna działać lepiej. Najlepiej nie poprawiać bo to prowadzi do zepsucia. Z poważaniem.

 • Olo

  Sam nie mam gdzie parkować przed domem pomimo płatnego parkowania a jak za darmo by było to bym przed domem niemogl stać

 • Maciej Poloczek

  Szanowny Panie. W artykule jest wyraźnie napisane, że remonty kamienic często oznaczają przebudowę dużych, ponad stumetrowych mieszkań, na mniejsze. A zgodnie z obowiązującymi przepisami dla każdego mieszkania właściciel/inwestor musi zapewnić 1,5 miejsca postojowego, co w zwartej zabudowie centrum miasta często jest niemożliwe. Zdaniem urzędników z Chorzowa rozszerzenie strefy ograniczonego parkowania (gdzie wymogi dotyczące miejsc postojowych są mniejsze) ułatwi remonty, związane z przebudową dużych mieszkań na mniejsze.

 • Marcin

  Gdzie znajdują się te duże mieszkania? Zdecydowana większość jest w ścisłym centrum. Jak więc ma na to pomóc rozszerzenie strefy ograniczonego parkowania, skoro nie dotyczy problematycznego obszaru? Przecież mieszkańcy kamienic z centrum nie będą szli z buta na Chorzów Batory. Proszę o wytlumaczenie

 • Lola

  A dlaczego nie mogą iść pieszo do Batorego? To niedaleko z centrum! Dziwni jesteście

 • On

  Niestety ale ludzie normalni i ogarnięci nie mają chęci rządzić...taki stan rzeczy był i będzie...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.